Yayınlar

Yayınlarımız henüz tamamlanmadı. Kısa süre içerisinde aşağıda paylaşacağız.

Türkiyede Çatışma Önlenmesi ve Barış Raporları

Türkiye’de barış alanında etkili raporlama çalışmalarına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’deki barış ve çatışma durumunu gösteren raporlar yazmayı planlıyoruz. Türkiye’de yaşayan çeşitli grupların barış ve çatışmaya bakış açısını ortaya koyan bu raporlarla yolun neresinde olduğumuzu tespit etmek istiyoruz. Raporları oluştururken çeşitli araştırma yöntemlerini kullanmak ve akademisyenler ile çalışmak aklımızdaki planlar arasında.

Kültürel Miras Çalışmaları

Kültürel mirası temel çalışma alanlarımızdan biri haline getirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin çok kültürlü yapısı son yıllarda gelen göçler ile çeşitliliğini arttırmıştır. Bu kültürel çeşitliliği bir karmaşıklık olarak göstermeye çalışan bakış açısının aksine, çeşitliliği önemli bir miras ve fırsat olarak görüyoruz. Bu nedenle kültürel miras alanında çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalar yapmış akademisyenleri ve dernekleri bir araya getirmeyi planlıyoruz. Bu alandaki çalışmaların nasıl geliştirilebileceğine dair fikirler üretmek istiyoruz.

Etkinlikler

Eşitlik çalışmaları kapsamında yetişkin eğitimleri, ekonomik-kültürel-sosyal faaliyetler, toplumsal farkındalık çalışmaları, göçmenlerle koruma, dayanışma ve eşitlik çalışmaları, aktif yurttaşlık kampanyaları, toplumsal hafıza, hatırlama, barış kültürü, diyalog, çatışma çözümü, ekoloji, cinsiyet eşitliği, iklim adaleti, farklılıklara saygı, dezavantajlı gruplarla dayanışma ve yardımlaşma gibi faaliyetler düzenleyeceğiz.

Yayınlar

Eşitlik, diyalog ve barış kavramlarını çeşitli yönleriyle ele alabilecek yazılar yayınlamak, çeviriler yapmak veya var olan çevirileri yayınlamayı planlıyoruz.

 

Projeler

Çatışma çözümlerine dair çalışmalar yürütmek, sivil toplumun çatışma çözümündeki rolüne destek sunmak, şiddetsiz iletişim eğitimleri, barış eğitimleri düzenlemek, alana dair yeni projeler ortaya koymak ve mevcut projelere katkı sunmayı planlıyoruz.

Adres

HASANPAŞA MAH. İRFANBEY SOK. KARDEŞLER İŞ HANI NO:10, D:21, 34722 Kadıköy/İstanbul

E-posta

info@esitlikdiyalog.org

Bu web sitesi Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Derneği Türkiye Temsilciliği’nin katkıları ile hazırlanmıştır.