Etkinlikler

Planladığımız etkinlik türlerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Barış Eğitimleri

Türkiye’de barış kültürünün inşasına katkı sunabilmek amacıyla barış eğitimleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Barış eğitimleri her yaştan yetişkinlerin katılımına açık olacaktır. Ekip olarak barış eğitimleri alanında anlamlı bir tecrübemiz olduğuna inanıyoruz. Bu tecrübelerimizden ve alandaki gözlemlerimizden hareketle Türkiye’de barış eğitimlerinin çok önemli bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Hepimiz barış özlemine sahip olduğumuzu her defasında gelişi güzel söyleyebiliyoruz. Hepimizin bir barış tahayyülü var ve o tahayyülü besleyen kendi sınıfsal, toplumsal ve etnik pozisyonlarımız… Oysa barışa ulaşmanın başlangıç noktası, kendimize özeleştirel yaklaşmak, önyargılarımızı konuşmaktır. Barışı inşa etmenin yolu, kendimizden başladığı için barış eğitimlerini bugüne dek bu eksende planladık. Barış eğitimlerini devam ettirip geliştirmek gelecek planlarımız arasında yer alıyor. Barış eğitimlerimizi akademiler, yaz ve kış okulları ve barış kampları oluşturacaktır.

Şiddetsiz İletişim Eğitimleri

Barışa giden yolda şiddetten uzak düşünmenin ve şiddetten uzak iletişim kurmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Şiddet içermeyen iletişim yöntemleri edinmenin barışa büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle şiddetten uzak ve şiddet kültüründen beslenmeyen iletişim yöntemlerini konuşacağımız eğitimler düzenlemek istiyoruz. Alıştığımız iletişim yöntemlerini değiştireceğimiz atölyeler tasarlayacak ve katılımcılarla birlikte şiddet içermeyen yöntemleri bulmaya çalışacağız. Bu eğitimleri yaygınlaştırmak ve şiddet kültürünün yerine barış kültürünü koymak istiyoruz.

Bir Arada Yaşam Etkinlikleri

Türkiye’deki göçmenlerin, sayıların ötesinde hayatlar olduğu gerçeği bazen unutuluyor. Bizler bu gerçeğin farkındayız ve göçmenlerin Türkiye’de birey olarak önemsendiklerini ve ihtiyaçlarının karşılandığını hissetmelerini istiyoruz. Bu nedenle ev sahibi topluluk ile göçmenler arasındaki uyumu sağlayacak çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Çeşitli göçmen grupları ile ev sahibi toplumu bir araya getiren eğitimler yapmayı planlıyoruz. Bu grupları bir araya getireceğimiz ve toplumsal teması sağlayacağımız yaz kampları düzenlemek istiyoruz. Göçmenlerin ve ev sahibi toplumun bir arada yaşadığı bölgelerde atölye çalışmaları yapacağız. Öğretmenler, çeşitli kamu çalışanları, otobüs şoförleri gibi göçmenlerle doğrudan teması olan kişilere yönelik eğitimler düzenleyerek toplumdaki ayrımcılık pratiklerini azaltmak istiyoruz. Barış ve insan hakları konularında eğitim tecrübesi olan kişiler olarak göç alanında faaliyet gösteren STK çalışanları ile bir araya gelmek ve barış ve insan hakları üzerine programlar yürütmek hedeflerimiz arasında.

İnsan Hakları Aktivistleri için İyilik Hali Atölyeleri

Türkiye’de insan hakları savunucusu olarak yaşamak çoğu zaman önemli bir stres faktörü olabiliyor. İnsan hakları savunucuları önemli stres kaynakları ve baskılarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu kişilerin iyilik hallerini gözeten çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Kısa süreli atölyeler ile aktivistlerin iyilik haline katkıda bulunmayı ve aktivistler ile dayanışmayı hedefliyoruz. Ekipte psikolog olması ve ekibin kendisini insan hakları savunucusu olarak tanımlaması bize bu konuda cesaret ve motivasyon veriyor.

Etkinlikler

Eşitlik çalışmaları kapsamında yetişkin eğitimleri, ekonomik-kültürel-sosyal faaliyetler, toplumsal farkındalık çalışmaları, göçmenlerle koruma, dayanışma ve eşitlik çalışmaları, aktif yurttaşlık kampanyaları, toplumsal hafıza, hatırlama, barış kültürü, diyalog, çatışma çözümü, ekoloji, cinsiyet eşitliği, iklim adaleti, farklılıklara saygı, dezavantajlı gruplarla dayanışma ve yardımlaşma gibi faaliyetler düzenleyeceğiz.

Yayınlar

Eşitlik, diyalog ve barış kavramlarını çeşitli yönleriyle ele alabilecek yazılar yayınlamak, çeviriler yapmak veya var olan çevirileri yayınlamayı planlıyoruz.

 

Projeler

Çatışma çözümlerine dair çalışmalar yürütmek, sivil toplumun çatışma çözümündeki rolüne destek sunmak, şiddetsiz iletişim eğitimleri, barış eğitimleri düzenlemek, alana dair yeni projeler ortaya koymak ve mevcut projelere katkı sunmayı planlıyoruz.

Adres

HASANPAŞA MAH. İRFANBEY SOK. KARDEŞLER İŞ HANI NO:10, D:21, 34722 Kadıköy/İstanbul

E-posta

info@esitlikdiyalog.org

Bu web sitesi Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Derneği Türkiye Temsilciliği’nin katkıları ile hazırlanmıştır.